Governors

Click for more information

Chair of Governors

Mr Paul Nicholson

Appointed: 7/12/2004

Term of Office End Date: 6/12/2020

P Nicholson Register of Business Interests

Headteacher

Mrs Julia Taylor

Appointed: 5/2/2018

J Taylor Register of Business Interests

Staff Governor

Miss Holly Wainwright

Appointed: 25/5/2019

Term of Office End Date: 25/5/2023

H Wainwright Register of business interests

Local Authority

Mr Edwin Thorpe

Appointed: 29/9/2000

Term of Office End Date: 28/09/2020

E Thorpe Register of Business Interests

Ms Lucy Heath

Appointed: 19/11/2018

Term of Office End Date: 18/11/22

L Heath Register of Business Interests

Co-Opted

Mr Ashley Silverstone

Appointed: 22/5/2018

Term of Office End Date:  21/05/2022

A Silverstone Register of Business Interests

Mr Stuart Evans

Appointed: 2/4/2019

Term of Office End Date:  1/4/2023

S Evans Register of Business Interests

Miss Rosa Smith

Appointed: 14/5/2019

Term of Office End Date:  14/05/2023

R Smith Register of business interests

Committees

Finance & Facilities Committee

Paul Nicholson (Chair)
Lucy Heath

Standards Committee

Stuart Evans
Rosa Smith

Safeguarding Committee

Edwin Thorpe
Ashley Silverstone

Premises & Health & Safety Committee

Edwin Thorpe (Chair)
Julia Taylor
Brian Clay (Ex-Officio)

Meeting Attendance

2017-18

2018-19

2019- 20

Elections

Parent Governor Election

We have a vacancy for a Parent Governor – anyone interested in finding out more should contact the clerk – Lisa Dugmore

Notification of Parent Governor Election June 2019
Disqualification Rules
Nomination Paper

Previous Governors

Louise Blackburn – Stepped down 16/7/18
Bernard Wills – Stepped down 23/6/18